Glavni cilj projekta je unaprjeđenje digitalnih kompetencija djece i roditelja s naglaskom na prevenciju elektroničkog nasilja na društvenim mrežama Snapchat i WhatsApp. Unaprjeđenje digitalnih kompetencija u području društvenih mreža koje nose više razine rizika, poput navedene dvije mreže, temelj je za sigurnije korištenje interneta, dok prevencija elektroničkog nasilja cilja na zaštitu djece i roditelja, što je od vitalne važnosti za zaštitu prava i dobrobiti djeteta. Ovaj cilj također je usklađen s Općim ciljem poziva, tj. aktivnom podrškom roditeljstvu, kao i sa specifičnim ciljem prioritetnog područja 5. Poziva - Unaprjeđenje digitalnih kompetencija djece i roditelja s ciljem prevencije elektroničkog nasilja.
Ovom glavnom cilju projekta pridonose tri specifična cilja koji će se mjeriti postizanjem svih zadanih rezultata projekta, internim procesom evaluacije:
SC1. Identifikacija najčešćih dječjih iskustava elektroničkog nasilja na društvenim mrežama Snapchat i WhatsApp (osobito ranjive djece) - Ovaj cilj je ključan, jer će bolje razumijevanje specifičnih problema i iskustava djece pomoći u kreiranju učinkovitih preventivnih strategija, kao i strategija osnaživanja te kampanja. Fokus na ranjivu djecu dodatno daje na važnosti ciljanog pristupa, pošto ranjiva djeca imaju manje resursa i mreža podrške u suočavanju sa situacijama nasilja, bilo da se nalaze u ulozi žrtve, svjedoka ili počinitelja.
SC2. Osnaživanje kompetencija roditelja, djece i stručnjaka za prevenciju, identifikaciju i adresiranje elektroničkoga nasilja na društvenim mrežama Snapchat i WhatsApp - Osnaživanje svih uključenih/djetetu najbližih strana (roditelja/skrbnika, djece i stručnjaka) omogućava cjeloviti i proaktivni pristup problemu, a edukacija i trening ključni su za učinkovitu prevenciju i reakciju na elektroničko nasilje.
SC3. Podizanje svijesti roditelja i druge javnosti o važnosti i načinima prevencije, identifikacije i adresiranja elektroničkoga nasilja na društvenim mrežama Snapchat i WhatsApp - Podizanje svijesti je esencijalno za promjenu ponašanja i stavova prema elektroničkom nasilju. Informirani roditelji i javnost bolje će podržati i primijeniti preventivne mjere, čime se širi zaštitna mreža oko djece.
Realizacijom svih navedenih ciljeva, predloženi projekt značajno i učinkovito doprinosi sigurnijem digitalnom okruženju za djecu.
OSNOVNI PODACI O PROJEKTU:
Naziv projekta: Sigurna mreža: Osnaživanje kompetencija roditelja, skrbnika i djece za sigurno ponašanje na Internetu
Trajanje projekta: 1.12.2024.-30.11.2025
Partneri: Grad Rijeka, Upravni odjel za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života
Vrijednost projekta: 13.300,00 €
*Projekt je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju i useljeništvo